W jaki sposób działa kryptowaluta?

 

Jeśli jesteś zainteresowany wskoczeniem do pociągu kryptowalutowego, najlepiej jest go najpierw zrozumieć. Oto kompletny przewodnik o tym, jak inwestować w kryptowaluty. 

Spójrzmy prawdzie w oczy: w dzisiejszych czasach ledwo można włączyć telewizor lub otworzyć ulubioną aplikację mediów społecznościowych, nie słysząc czegoś o Bitcoinie lub handlu kryptowalutami w ogóle. Niezależnie od tego, czy rozumiesz specyfikę tej technologii, czy nie, jasne jest, że wszyscy, od wielkich korporacji po sąsiadów, wydają się być w akcji.

 

Jednak zanim wskoczysz na imprezę, najlepiej jest zacząć inwestować w kryptowaluty, gdy już trochę lepiej zrozumiesz, jak to wszystko działa. W końcu jest to decyzja inwestycyjna, a każdy wie (lub powinien wiedzieć), że każda inwestycja niesie ze sobą swój własny poziom ryzyka.

 

Tutaj, w tym przewodniku krok po kroku, zabiorę Cię przez niektóre z podstaw kryptowalut, w tym jak działają, jak możesz je kupić i trzymać, i jak ta ekscytująca technologia może być w stanie przynieść korzyści Tobie i światu wokół nas.

 

Jak rozpocząć inwestowanie w kryptowaluty

 

Po pierwsze, słowo przestrogi

 

Podczas gdy ten artykuł omawia, jak inwestować w kryptowaluty, chcę wyraźnie zaznaczyć, że inwestowanie w kryptowaluty jest spekulacyjne i jest niesamowicie ryzykowne.

 

Wyzwaniem jest wycena kryptowalut i akcji w firmach kryptowalutowych, więc ceny są bardzo zmienne. 

 

Ponadto giełdy kryptowalutowe zostały zhakowane z powodu nieodpowiednich zabezpieczeń lub jawnych oszustw. Doprowadziło to do braku zaufania ze strony inwestorów i konsumentów, którzy chcą więcej regulacji dotyczących sposobu działania tych giełd kryptowalut.

 

Jeśli jesteś w ogóle zdenerwowany inwestowaniem w kryptowaluty, to w porządku. Nigdy nie powiedziałbym komuś, aby inwestował w coś, z czym nie czuje się komfortowo lub nie ma wiedzy na ten temat. Ryzyko związane z inwestowaniem może prowadzić do bankructwa i problemów finansowych na całe życie.

 

W przypadku kryptowalut konkretnie, ryzykujesz utratę całej inwestycji. Więc po prostu upewnij się, że robisz swoje badania i czujesz się komfortowo, tracąc to, co włożyłeś.

 

Nie wrzucaj wszystkich swoich jajek do jednego koszyka: Alokacja kryptowalut

 

W przypadku każdej inwestycji, jednym z najważniejszych pierwszych kroków, jakie możesz podjąć przed włożeniem pieniędzy w coś, jest ustalenie, jak duży kawałek portfela chcesz, aby to aktywo stanowiło. 

 

Powodem, dla którego właściwa alokacja jest tak ważna, jest to, że kryptowaluty mogą być bardzo zmienne. Rozkładając swoje inwestycje pomiędzy kilka różnych rodzajów aktywów, zmniejszasz swoją ekspozycję na ryzyko utraty wartości jednego z tych aktywów. Pomyśl o swoim portfelu jak o samolocie… Jeśli masz tylko jeden silnik, a ten silnik umiera, samolot się rozbija. Jeśli Twój samolot jest wyposażony w cztery silniki i jeden z nich padnie, masz jeszcze trzy silniki, które utrzymają Cię w powietrzu.

 

Pamiętaj o tych kwestiach:

 

  •     Spraw, aby alokacja portfela w kryptowaluty była niewielka, zwłaszcza gdy po raz pierwszy zaczynasz. Ponieważ wiele kryptowalut jest tak drogich, chcesz upewnić się, że trzymasz się małych kwot, gdy po raz pierwszy zaczynasz inwestować.

 

  •     Kryptowaluty są bardziej jak towary, a mniej jak akcje. W przeciwieństwie do akcji, które reprezentują własność w spółkach i czasami zapewniają dochód w postaci wypłat dywidendy, kryptowaluty zachowują się bardziej jak złoto i ropa jako inwestycje.

 

  •     Kryptowaluty nie były pierwotnie przeznaczone na inwestycje. Jak podkreśliłem powyżej, kryptowaluty zostały początkowo zaprojektowane jako środki wymiany, aby uzupełnić lub zastąpić współczesną walutę fiat. Główna różnica polega jednak na tym, że banki centralne i rządy nie kontrolują wartości kryptowalut, tak jak ma to miejsce w przypadku waluty papierowej.

 

  •     Do tej pory podstawowa funkcja kryptowalut to jako zbywalne aktywa o minimalnym zastosowaniu w świecie rzeczywistym. Świat kryptowalut jest wciąż w powijakach. Adaptacja jej jako medium wymiany odbywa się w znacznie wolniejszym tempie niż początkowo zakładano. Można; jednak w razie potrzeby szybko wymienić bitcoiny na lokalną walutę.

 

Wybierz swoje inwestycje w kryptowaluty

 

Gdy Bitcoin zyskał tak dużą popularność na całym świecie, inni programiści i inwestorzy zaczęli tworzyć swoje formy kryptowalut i debiutować na rynkach poprzez ICO’s lub initial coin offerings. 

 

W oparciu o tę samą technologię blockchain, na której zbudowany był Bitcoin, te “Altcoiny” zapewniły inwestorom nowe możliwości wejścia w szał kryptowalutowy poprzez możliwość zakupu po znacznie niższych cenach niż te, po których handlowano Bitcoinem. Niektóre z tych “nowszych” kryptowalut, jak Ethereum, Litecoin i Ripple, są równie popularne jak sam Bitcoin.

 

Wierzcie lub nie, Bitcoin, który był pierwszą pierwotną wymyśloną kryptowalutą, został zaprojektowany jako sposób, w jaki komputery płacą sobie nawzajem za pożyczanie sobie mocy obliczeniowej i innych zasobów. 

 

Był to nowatorski pomysł, który został w dużej mierze zignorowany przez osoby niezaangażowane mocno w technologię. Jego wartość, wynosząca mniej niż 1 grosz za monetę, była wręcz śmieszna. Twórca, który posługuje się pseudonimem “Satoshi Nakamoto”, do dziś pozostaje nieznany.

 

Powiązane: Jak kupić Bitcoina?

 

Zdecyduj się na platformę

 

Twoja platforma kryptowalutowa będzie twoją bazą domową – twoim pulpitem nawigacyjnym – gdzie będziesz kupować, sprzedawać, handlować i zarządzać swoją inwestycją w kryptowaluty. 

 

Jeśli miałeś nadzieję kupić kryptowalutę za pośrednictwem swojego banku, powinieneś wiedzieć, że większość instytucji finansowych nie umożliwia wymiany kryptowalut na swoich platformach. Istnieją niezliczone powody – bariery regulacyjne, obawy o bezpieczeństwo, brak zainteresowania – ale dolna linia jest taka, że prawdopodobnie będziesz musiał zacząć od nowa na nowej platformie.

 

Dobrą wiadomością jest to, że w ciągu ponad dziesięciu lat, odkąd kryptowaluty zaczęły wymieniać ręce online, pojawiły się niezliczone giełdy, aby ułatwić bezpieczne transakcje. Ponadto, ponieważ istnieje tak duża konkurencja o nowych inwestorów, platformy te musiały stale wprowadzać innowacje i podnosić swoją grę z promocjami, funkcjami i bezpieczeństwem.

 

eToro

 

Jedną z opcji jest eToro – społeczna platforma handlowa, co oznacza, że możesz polubić, skomentować i śledzić innych inwestorów na giełdzie.

 

Co najlepsze, jeśli zauważysz użytkownika, którego strategia jest godna zaufania i podziwu, możesz użyć nowatorskiej funkcji eToro CopyTrader™, aby automatycznie powielać jego portfel i aktywność. Efektem netto włączenia CopyTrader™ jest to, że zasadniczo otrzymujesz aktywnie zarządzane konto za darmo, odblokowując możliwość pasywnego inwestowania w kryptowaluty bez FOMO na ruchy rynkowe.

 

Inwestuj na eToro

 

Bezpiecznie przechowuj swoją kryptowalutę

 

Kiedy już posiadasz jakąś kryptowalutę, musisz ją bezpiecznie przechowywać w tak zwanym cyfrowym portfelu. Możesz myśleć o tym portfelu jako o cyber skarbcu, który chroni Twoje aktywa i jest dostępny tylko z unikalnymi zaszyfrowanymi kluczami. Klucz publiczny jest używany przez tych, do których chcesz wysłać aktywa. Klucz prywatny jest dostępny tylko dla Ciebie, co pozwala na autoryzację ruchu Twoich udziałów na giełdach.

 

Pamiętaj, że “portfel” jest jak zestaw kluczy używanych do dostępu do Twojej kryptowaluty. Jednak same aktywa są przechowywane na blockchainie, opartej na chmurze, globalnej sieci komputerów, które tworzą szkielet infrastruktury kryptowalut.

 

Rodzaje portfeli:

 

  • Portfele online. Przechowywane w chmurze, ale nieco mniej bezpieczne.
  • Portfele mobilne. Dostępne z urządzeń inteligentnych (telefony, tablety, itp.).
  • Desktop Wallets. Przechowywane są na komputerze użytkownika.
  • Portfele sprzętowe. Zazwyczaj na dysku USB lub innym przenośnym nośniku.

 

Więcej sposobów na inwestowanie w kryptowaluty

 

Czy wiesz, że możesz teraz otworzyć bezpieczne konto kryptowalutowe na kilku giełdach zbudowanych specjalnie dla inwestorów publicznych? Co więcej, główny nurt największej kryptowaluty, Bitcoin, otworzył drzwi dla bardziej tradycyjnych instytucji finansowych, które zaczęły oferować dostęp dla swoich klientów. 

 

Jeśli twoim celem jest wyłącznie zakup i posiadanie Bitcoina, możesz teraz to zrobić za pomocą popularnych aplikacji, takich jak PayPal i CashApp, i jest to tak proste, jak stuknięcie palcem kilka razy na ekranie telefonu.

 

Piękno Bitcoina przechodzącego do głównego nurtu polega na tym, że możesz łatwo stworzyć portfel Bitcoin z jedną z tych firm, a następnie przenieść ten portfel do kilku innych firm krypto-centrycznych, jeśli kiedykolwiek zdecydujesz się bardziej zaangażować w aktywny handel aktywami kryptowalutowymi. 

 

Być może największym z tych domów maklerskich, które specjalizują się w ułatwianiu handlu kryptowalutami, jest Coinbase, który urósł do rangi jednej z największych giełd tego rodzaju. Dzięki Coinbase ludzie, którzy mogli już być zaznajomieni z popularnymi platformami handlu akcjami i walutami, mogą uzyskać dostęp do przyjaznego dla użytkownika interfejsu, który pozwala im aktywnie inwestować i handlować ogromną liczbą kryptowalut w środowisku, które jest już dla nich całkiem znajome.

 

Jedną z najbardziej niezwykłych rzeczy dotyczących kryptowalut jest to, że można nimi handlować 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, co pozwala im być jedną z niewielu klas aktywów, które mogą reagować na wydarzenia, które mogą się pojawić. W tym samym czasie inne rynki są zamknięte dla biznesu. 

 

Ten poziom wygody i elastyczności pozwala użytkownikom działać szybciej, aby zachować swoje zyski w przypadku nieprzewidzianej zmienności na rynkach, a także być w stanie wykorzystać możliwości w rekordowym tempie, które w przeciwnym razie byłyby niemożliwe do uchwycenia w tradycyjnych godzinach pracy rynku.

 

Biorąc pod uwagę te informacje, do Ciebie należy decyzja, czy zastosujesz strategię “kup i trzymaj” z kryptowalutami stanowiącymi część Twojego ogólnego portfela inwestycyjnego, czy też poświęcisz więcej czasu na aktywny handel tymi aktywami, aby czerpać zyski z dziennych lub tygodniowych wahań cen. 

 

Załóżmy, że jesteś bardziej inwestorem typu “kup i trzymaj”. W takim przypadku prawdopodobnie najłatwiej jest użyć Paypal lub CashApp, aby rozpocząć budowanie części kryptowalutowej swojego portfela. Jeśli jednak szukasz emocji związanych z day tradingiem i chcesz być bardziej aktywny w zarządzaniu swoimi inwestycjami, broker taki jak Coinbase może być bardziej odpowiedni dla Twoich potrzeb.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.